دریافت فصل اوّل تا سوّم دنی پرسیس و میراث نفرین شده

بحث درباره‌ی کتاب‌های ژانر

مديران انجمن: رن بلك, Dark Princess, !SiNa

Re: دریافت فصل اوّل دنی پرسیس و میراث نفرین شده

پستتوسط pouriaparsa » دوشنبه تیر 3, 92 2:34 pm

و blood-angel عزیز!
اینجا؛ نویسنده فقط این نیست که جملاتش از نظر دستوری درست باشه حرف دل منو زدید!!! به نظرم الان این داستان داره بیشتر نقد گرامری میشه تا نقد محتوایی!! انگار که داستان رو برای یک گروه ویرایشگر فرستادن و ازشون خواستن متن رو ویرایش کنن!!

و در مورد این واژه ی «انقلاب» هم که خیییلی بیشتر از من روش مانور دادین، من منظورم یک تحول و خلق یک ژانر جدید در ادبیات پارسی بود (از نظر موضوع و محتوا) ، نه یک انقلاب و تحول در شیوه ی نگارش و کنار هم چینی واژه ها و جملات. ساده تر بگم، شاید 90% رمان های پارسی در موضوعات اجتماعی نوشته میشن و مخاطبشون اغلب بزرگسالان؛ درحالیکه این یه داستان برای نوجوان و جوانه و موضوعش دیگه عشق و عاشقی و به هم رسیدن و نرسیدن و.. طلاق و به ارث رسیدن قطعه زمین شمال و کم اومدن گوشت غاز برای مهمان ها نیست!!
ممنون/
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط pouriaparsa در دوشنبه تیر 3, 92 3:44 pm .
نماد کاربر
تازه‌وارد pouriaparsa
تازه‌وارد

تاريخ عضويت: شنبه خرداد 31, 92 1:11 am
 تشکر کرده: 33 دفعه
 تشکر دریافت کرده: 68 دفعه
آنلاين: 14h 20m 22s

پستتوسط pouriaparsa » دوشنبه تیر 3, 92 2:35 pm

دوست عزیز؛ Shadow Shaman

مسائلی که مطرح کردین خییلی حالت کلی داره، فقط در مورد بند اخر گفته هاتون مجبورم همین عبارت تکراریم رو بازم تکرار کنم: قضاوت زودتر از موعد!!

serious sam عزیز، با توجه به اینکه خودتون هم گفتین مخاطبتون من نیستم، پس جوابی هم ندارم.
نماد کاربر
تازه‌وارد pouriaparsa
تازه‌وارد

پستتوسط serious sam » دوشنبه تیر 3, 92 2:43 pm

pouriaparsa نوشته است:serious sam عزیز، با توجه به اینکه خودتون هم گفتین مخاطبتون من نیستم، پس جوابی هم ندارم.

خب شما الان طبق گفته خودت نماینده نویسنده هستی و یا لاقل خودتو مدافع اثر میدونی. اگه فکر می‌کنی پاسخی لازمه، دریغ نکن.
نماد کاربر
اژدها‌کش serious sam
اژدها‌کش

عکس ها: 65
تاريخ عضويت: پنج شنبه تیر 31, 89 8:05 pm
بیشترین امتیازات: 15
بیشترین امتیازات: 15
 تشکر کرده: 10052 دفعه
 تشکر دریافت کرده: 5497 دفعه
مدال ها: 1
مدال سخت کوش ترین (1)
آنلاين: 78d 22h 47m 51s

پستتوسط pouriaparsa » دوشنبه تیر 3, 92 2:57 pm

serious sam نوشته است:
pouriaparsa نوشته است:serious sam عزیز، با توجه به اینکه خودتون هم گفتین مخاطبتون من نیستم، پس جوابی هم ندارم.

خب شما الان طبق گفته خودت نماینده نویسنده هستی و یا لاقل خودتو مدافع اثر میدونی. اگه فکر می‌کنی پاسخی لازمه، دریغ نکن.

شما مستقیما نویسنده رو مخاطب قرار دادین و منم ترجیح میدم، گفته تون رو براش میل کنم. :-B
نماد کاربر
تازه‌وارد pouriaparsa
تازه‌وارد

پستتوسط blood-angel » دوشنبه تیر 3, 92 3:01 pm

pouriaparsa نوشته است:اینجا؛ نویسنده فقط این نیست که جملاتش از نظر دستوری درست باشه حرف دل منو زدید!!! به نظرم الان این داستان داره بیشتر نقد گرامری میشه تا نقد محتوایی!! انگار که داستان رو برای یک گروه ویرایشگر فرستادن و ازشون خواستن متن رو ویرایش کنن!!

و در مورد این واژه ی «انقلاب» هم که خیییلی بیشتر از من روش مانور دادین، من منظورم یک تحول و خلق یک ژانر جدید در ادبیات پارسی بود (از نظر موضوع و محتوا) ، نه یک انقلاب و تحول در شیوه ی نگارش و کنار هم چینی واژه ها و جملات. ساده تر بگم، شاید 90% رمان های پارسی در موضوعات اجتماعی نوشته میشن و مخاطبشون اغلی بزرگسالان؛ درحالیکه این یه داستان برای نوجوان و جوانه و موضوعش دیگه عشق و عاشقی و به هم رسیدن و نرسیدن و.. طلاق و به ازٍ رسیدن قطعه زمین شمال و کم اومدن گوشت غاز برای مهمان ها نیست!!
ممنون/

اوکی همون دیگه. شما انتظار ما رو از این نظر بالا بردید. ما فکر کردیم الان به قول شدوشمن با نسخه‌ی فارسی نیل گیمن طرفیم. یعنی قراره چشم ما از نوع نثر این داستان در بیاد. یه انتظار معقولی بود شاید.

کم اومدن گوشت غاز برای مهمون‌ها شاید ایده‌ی طلایی نباشه ها. ولی حداقل پرداخت جالبی دارن جناب جمالزاده. یعنی شما حس نمی‌کنی با یه نوشته‌ی خبری طرفی. اگر حرف منو تا آخر نقل می‌کردید می‌دید که منم دارم همین رو می‌گم. فقط دستوری نیست. مهم اینه که نویسنده سبک داشته باشه در نوشتارش. زبونش یه فرقی با بقیه بکنه که منو به خوندن راغب کنه. یه طنازی‌ای داشته باشه. که خب معلومه که از همون فصل اول باید این موضوع شروع بشه که من خواننده یه رغبتی بکنم به خوندنش!

این که می‌گید ما می‌خوایم برای ایشون ببریم هم من انکار نمی‌کنم. تو یه تبلیغی گذاشتی که خب نفس تبلیغ رو با هزار بار داریم توی همین فروم می‌بینیم و هر بار هم وقتی می‌خونیم تهش حسمون همینه که نه خب تبلیغه به حقیقت نزدیک نبوده. تبلیغه واقعاً به نظر من مخرب بود. مثل تبلیغی که پشت نیروی‌ اهریمنی‌اش زده بودن که از هری پاتر و ارباب حلقه‌ها بهتره و فلان و بهمان. خیلی از طرفداران هری پاتر و ارباب حلقه‌ها واقعا دیگه طرف اون کتاب نرفتن. دقت بکنید من هم در ابتدای اون پست نوشتم چیزی که می‌نویسم متوجه تبلیغ شماست نه این نوشته‌ای که توی این تاپیک برای دریافت گذاشتید.

منتها نقدی که داریم به این نوشته می‌کنیم اونم چارتا ادم کتابخون این که شما بگی همش حملست و تخریبه یکم دیگه بی‌انصافیه. حتا جانبدارانست.
I SHALL NOT FEAR FOR I AM FEAR INCARNATE
نماد کاربر
سردار لویاتان blood-angel
سردار لویاتان

تاريخ عضويت: يکشنبه خرداد 8, 89 2:01 am
بانک: 0.00
 تشکر کرده: 1528 دفعه
 تشکر دریافت کرده: 2598 دفعه
آنلاين: 24d 10h 32m 3s

Re: دریافت فصل اوّل و دوِم دنی پرسیس1

پستتوسط Shadow Shaman » دوشنبه تیر 3, 92 3:52 pm

(درمورد کار یه شرکت مانتو دوزی، خانم هایی که مانتو می پوشند (مصرف کننده ها) میتونن نظر صادقانه بدن، نه مدیر یک کمپانی مانتو دوزی دیگه!!!)

خب ما مانتودوز نیستیم. هیچ توهینی به قشر خیاط نمی خوام بکنم ولی ما خودمونو ادبیاتی می دونیم. به قولی قشر فرهیخته ی جامعه. ما تو این وانفسایی که ادبیات داستانیمون حتی نسبت به نیم قرن پیشم تنزل واضحی کرده قصدمون تخریب یه اثر نیست. تبلیغ به نفسه مخرب بود ولی من می خوام بگم که خود داستانم چیزی نداشت و این که بگی فصل اول داستان بود. تا یه جایی قبوله. ما الان با مقوله ی گشایش طرفیم. خب به قول بلاد رغبت باید کنیم که بخونیم اثرو. الان من می گم روایت و نثر خیلی بدن. اگه یهو تغییر کنن و خوب بشن، خب همین تغییرم یه اتفاق بد و ناهمگونه. گشایش عنصر مهمیه.
ضمن این که با عنایت به اون نکته که ما مانتودوز نیستیم باید بگم نظر کسی که ادبیات ژانری رو می فهمه مثل بلاد یا سم یا فرخ یا عر یا سایرین واسه ارزش کار شرطه. توایلایتم خبپرفروش بود. فیسبوق جاستین بیبرم پنجاه ملیون لایک داره. اینا ملاک ارزش کار نمی شه. پس نتیجه این که مانتودوز نظرش مهم تره من باب کیفیت و جنبه های مختلف ارزش اون مانتو.
و در مورد این واژه ی «انقلاب» هم که خیییلی بیشتر از من روش مانور دادین، من منظورم یک تحول و خلق یک ژانر جدید در ادبیات پارسی بود (از نظر موضوع و محتوا) ، نه یک انقلاب و تحول در شیوه ی نگارش و کنار هم چینی واژه ها و جملات. ساده تر بگم، شاید 90% رمان های پارسی در موضوعات اجتماعی نوشته میشن و مخاطبشون اغلی بزرگسالان؛ درحالیکه این یه داستان برای نوجوان و جوانه و موضوعش دیگه عشق و عاشقی و به هم رسیدن و نرسیدن و.. طلاق و به ازٍ رسیدن قطعه زمین شمال و کم اومدن گوشت غاز برای مهمان ها نیست!!

خب این خودش مهر تایید می زنه به اون مقوله ی کم بودن دانسته های نویسنده و مبلغ و عدم اشرافش به همین ادبیات فارسی. الان شاید داره نشر دیداکتیک سرعت می گیره و پ ن پ پرفروش ترین کتاب سال می شه ولی ما خیلی اثر غیرصورتی معاصر داریم. خیلی آثاری که از تفاوت دارن با اون چیزی که شما دعویشو داری. بعد تو یه همچین سطحی ما نوشته ی منتشر شده خوب داریم و اصلا نوشته ی فرومی بلند هم زیاده تو این سطح. مسئله اینه که منتشر نشدن. خیلی داریم نوشته ی ژانری بلند تین ایجری و یانگ ادالتی تو این سطح و بهتر از این که نشر نشدن یا نیمه و نصفه رها شدن. حتی کارای دارک و ثقیل ژانری خوب هم داریم. کارای ادالتی. مثلا کارای همین بک یا آرمان کارای بسیار خوبین. من ارجاع به شگفتزارم می تونم بدم حتی.
.... Everybody Lies
نماد کاربر
سردار اهریمن Shadow Shaman
سردار اهریمن

عکس ها: 0
تاريخ عضويت: شنبه آبان 6, 91 11:46 pm
 تشکر کرده: 1263 دفعه
 تشکر دریافت کرده: 1890 دفعه
آنلاين: 31d 4h 3m 29s

پستتوسط pouriaparsa » دوشنبه تیر 3, 92 4:06 pm

Shadow Shaman نوشته است: پس نتیجه این که مانتودوز نظرش مهم تره

اگرچه من خودم نویسنده نیستم و شاید نباید در این مورد نظری بدم، اما خب شدیداً معتقدم که: مهم مخاطبه! نویسنده، هنرمند، مجری یک برنامه تلویزیونی، یا طراح مانتو باید برای مخاطب بنویسن، طراحی یا اجرا کنن... نه برای خودشون!!!
ما دو نوع نوشته داریم (مثلا دو نوع ترانه)، اگه ترانه سرا ترانه ای رو واسه دل خودش میگه و داخل دفترچه یادداشتش مینویسه یا توی انجمن ترانه سراها واسه نقد میزاره، این فقط به خودش (درمورد اول) و یا به خودش و ترانه سراهای دیگه (درمورد دوم) مربوطه. سلیقه ی ترانه سرایانه، محتوای مورد پسند ترانه سراها و... مهم هستن.
اما همینکه اون ترانه سرا ترانه اش رو در قالب کتاب منتشر کرد یا به خواننده ای واسه اجرا واگذار کرد، یعنی دیگه فقط جنبه ی شخصی نداره!! حالا مردم (عموم) ازش انتظارای متفاوتی دارن. الان دیگه سلیقه ی مخاطبین مهمه!
نماد کاربر
تازه‌وارد pouriaparsa
تازه‌وارد

پستتوسط blood-angel » دوشنبه تیر 3, 92 4:09 pm

Shadow Shaman نوشته است:حتی کارای دارک و ثقیل ژانری خوب هم داریم. کارای ادالتی. مثلا کارای همین بک یا آرمان کارای بسیار خوبین. من ارجاع به شگفتزارم می تونم بدم حتی.

اتفاقاً فکر خیلی خوبیه. چون مبلغ اثر داره می‌گه ما کار خوب ژانری نداریم. در صورتی که داریم. با ایده‌های طلایی هم داریم. همین "مونا"ی آرمان سلاح‌ورزی یا "پاره پاره وجودم" بهزاد قدیمی. یا "مردن مرد زن مرده و سگ‌ها و شیر‌فروش‌ها". "خواب‌گرد" و "چهارفصل" مهدی بنواری. حتا داستان‌های پیرزنی شیرین سادات صفوی.

همشون هم می‌تونید توی سایت مجله‌ی شگفتزار پیدا کنید:

fantasy.ir

و خب شما گفتید تا قبل از خوندن این داستان اصلاً داستان ژانری فارسی به معنی واقعی کلمه نخونده بودید. خب ما خونده بودیم و به فراوانی هم خونده بودیم. مسلمه که شروع می کنیم به مقایسه در ذهنمون و خب به این نتیجه می‌رسیم که: «نه این کاره اونقدر هم چیز شاخی نیست. من کار ژانری بهتر از فلانی خوندم»

بذارید اصلاً من لینک داستان مستقیم براتون بذارم:

http://www.fantasy.ir/fantasy/index.php?option=com_flexicontent&view=items&cid=16:native&id=198:%D8%B3%D9%84%D8%A7%D8%AD%E2%80%8C%D9%88%D8%B1%D8%B2%D9%8A-%D8%A2%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86&Itemid=89

شما داستان‌های مونا رو بخون و مصیبت به روایت آربی و اهواز نوآر رو.

http://www.fantasy.ir/fantasy/index.php?option=com_flexicontent&view=items&cid=16:native&id=55:%D9%82%D8%AF%DB%8C%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%AF&Itemid=89

از این یکی هم پاره پاره وجودم رو بخون به نظر من.

و کلا این لینک رو ببینید از حداقل صد نفر نویسنده‌ی ژانری. اینا نویسندن دیگه. همشون هم کارشون فانتزی و علمی‌تخیلی و وحشت به زبان فارسی نوشتنه.

http://www.fantasy.ir/fantasy/index.php?option=com_flexicontent&view=category&cid=16&Itemid=89&limitstart=20
I SHALL NOT FEAR FOR I AM FEAR INCARNATE
نماد کاربر
سردار لویاتان blood-angel
سردار لویاتان

تاريخ عضويت: يکشنبه خرداد 8, 89 2:01 am
بانک: 0.00
 تشکر کرده: 1528 دفعه
 تشکر دریافت کرده: 2598 دفعه
آنلاين: 24d 10h 32m 3s

پستتوسط ramonaQuimby » دوشنبه تیر 3, 92 5:10 pm

خوب من الآن یه جورایی خیلی خوشحالم از اینکه مخاطب شما هستید و خوب وقتی از اول – حتی قبل از اینکه داستان بخواد به دست ما برسه- طرف حساب خواننده شما بودین، فکر می کنم انکار کردنش به حق نباشه. زیرا؛ جانبداری شما به هر دلیلی قابل درک تر از دفاعیه های نویسنده و موکول کردن داستان به فصل های بعده (و حتی این وعده از طرف شما قابل درک تر هم هست) و من احساس این رو دارم که الآن ما با نوع سفت و سخت تری از بحث رو به روییم؛ چرا که نویسنده اغلب در مقابل انتقاد خیلی برخورد تندی نشون نمیده(و این رو نقل قول نزنید که من حرف تند نزدم!) و بیشتر حالت تایید داره تا انکار که خوشحالی من از این بابته که این احتمال که نویسنده انتقاد ناپذیر باشه و بخواد از هر انتقادی برداشت«شما با من لجید» بکنه و اتفاقا همین نویسنده قرار باشه پذیرای انتقاد دوستان باشه، منتفیه؛ که صدالبته به شدت تاسف آوره اگر اینطور باشه.
برحسب عادت، همونطور که سعی کردم پست قبلیم هم بر همین منوال باشه؛ می خوام شخصیت کسی رو زیر ذره بین نذارم. نه من آریا.ا.صلاحی رو می شناسم نه فکر می کنم باقی دوستان؛ که اگه حرفی زده شده و شما این گمان رو بردید که حتما ما-دست جمعی- یه آشنایی قبلی با این نویسنده جوان داشتیم و اتفاقا آشنایی خوبی هم نبوده و به همین دلیل همه ریختیم سرش، خوب احتمالا این گمان شما یک چیزکی بوده که ایجاد شده؛ و یا شما به اینکه دوستتون برخورد تند قبلا داشته ، مشکوک بودید. البته من باز هم می گم نه شما و نه آریا.ا.صلاحی رو نمی شناسم و به همین دلیل نه توانایی برخورد دوستانه بیش از حد دارم و نه رفتار دژمنانه! (باز اینکه چقدر با این حرف موافق باشید به طرز قضاوت کردن شما نسبت به دیگران برمی گرده.)
راستش، دیروز و امروز به این فکر می کردم که شاید خیلی واکنشم تند و بدتر از اون، تحت تاثیر نامحسوس جو حاکم بوده؛ البته قصد ندارم بگم که هنوز به این فکر می کنم و در واقع، اینطوری هم نیست. در کل این مدت تا الآن هم مطمئنم که نقدایی که از فصل اول خوندم صددرصد اسپویل نبودن؛ چراکه همه مشتاق ادامه داستان هستن و اگه کسی بخواد به امید اینکه فصل بعدی بدتر باشه تا بیشتر بتونه ببرتش زیر سوال، بیاد بشینه در انتظار قسمت بعد، از نظر من چندان وضع روحی مناسبی نداره. خدارو شکر من اینجا تا به حال کسی رو با این توصیفات ندیدم! من گفتم از اول، قصد نابود کردن نویسنده رو ندارم، نمی خوام از زندگی و نوشتن ناامید بشه و نشون به اون نشون که منتظر فصل بعدم تا شک و شبهه ای که در موردش داشتم، و شما وعده برطرف شدنش رو دادید، رفع بشه. توی یه تاپیک دیگه که همزمان با این تاپیک جریان داشت، صحبت این بود که نباید برخورد تند با نویسنده های تازه کار داشته باشیم و اونا رو از نوشتن منصرف کنیم. من که خودمو در حد یک منتقد نمی دونم ولی فکر می کنم اگه انتقاد توهینی درش نباشه و باعث بشه که نویسنده نوشتن رو بذاره کنار، ایراد نه به منتقد و نه نویسنده و بلکه به اون افرادی وارد هست که اونقدر تشویق های توخالی و حمایت های رفاقتی به خورد نویسنده دادن که نویسنده گوشش و چشمش با یک «خوب نبود» صادقانه و البته نه صرفا«خوب نبود» که با یک عالمه داستان حسین کرد شبستری تعریف کردن راجع به اینکه خوب نبود آشنا نیست و نهال که همه نویسنده های تازه کار هستن، نهال سست و ضعیفیه که با یه فوت راهش رو کج می کنه و نویسندگی اش رو رها. اصلا قصد توهین ندارم و به هیچ وجه نمی خوام کاری که خودم ازش بدم میادو برای این دوستمون که شاید اینا رو بخونن اجرا کنم، یعنی نصیحت! فقط می خوام ایدئولوژی خودمو توضیح بدم و اینکه با وجود ناراحتی که در این مورد پیدا کردم، هنوز نظرم عوض نشده.
بحث از اول سر تبلیغات بود و نه متن داستان و نه صرف نکات نگارشی که بدون شک اصلا به چشم نمی اومدن اگه انقدر از نثر تعریف و تمجید نمی شد. همی گفتم و بار دگر هم می گم! که تعریف زیاد خواننده رو حساس می کنه؛ فرض کن شما با مثال خودتون یه مانتو داشته باشید که ادعای دوخت بی عیب و نقص رو یدک بشه، شما برش نمی گردونین تا دوختشو ببینین؟ در حالیکه به ندرت پیش میاد شما به دوخت لباسی توجه کنید، اما اون ادعا، باعث یه حرکت ناخودآگاه نسبت به اون مانتو می شه و اگه شما کوچکترین ایرادی درش ببینید، می گید: بیا! کی بود می گفت دوختش اله و بله، بیا!!آه، اینجا، خرابی پیدا کردم! و اینجا این پروسه انتقاد به دو بخش تقسیم می شه: یکی موقعی که شما تبلیغ رو به تنهایی اوردین که اون مرحله ای بود که طبعا همه معتقد بودن که می تونن توش ایراد پیدا کنن و بعد هم که داستان برای دریافت گذاشته شد هم که دیگه شواهد علنی بودن و حرف با اثبات و مدرک! بنابراین، اگه شما زیاد به موضوعی اهمیت نمی دید، اگه اون موضوع واقعا خوب هم باشه نباید بهش اهمیت بدید؛ نه صرفا زمانی که جنبه منفی باشه، بگید که نه، مهم نیست این چیزا! البته من کاری با نکات گرامری و نگارشی نداشتم، ولی خوب فکر می کنم در این حد توجه لازم بود.
من سعی کردم فقط در محدوده فصل اول نظر بدم و فکر نمی کنم اصلا راجع به سیر اتفاقات حرفی زده باشم. به علاوه، اگر پیشرفتی در کار هست و شما فکر می کنید که این فصل ارضا کننده نیست برای خواننده و با پیشرفت داستان، نثر پیشرفت فوق العاده ای پیدا می کنه، می تونید نظرتونو بگید. ما الآن معیارمون همین یه فصله، ولی شما قادر هستید اگه جایی نقصی دیدید که بعدها برطرف شد، برای ما روشن کنید و مطمئنا قبلا هم گفتم حرفتون بسیار منطقی تر می شد در اینصورت. بنابراین وقتی به صورت کلی از المان های داستان تعریف می کنید، خواننده انتظار داره حداقل شمه ای از این تعریفات رو در متن ببینه! ببینید، شما حتی به یه انتقاد دوستانه هم راضی نمی شید و من از طرف نویسنده داستان به شما اعتراض دارم. اینجا دادگاه نیست که هرجوری شده ازشون دفاع کنید و اگه ایرادی هم در نوشتن ایشون باشه، مجازاتی نداره توی این فروم آزاد؛ پس، اینکه شما صرفا موافق هستید با داستان، احتمال دیگه ای رو پیش میاره و همون تعصبی که خدمتتون عرض کردم؛ وگرنه شما فکر نمی کنم نویسنده داستان باشید و به همین دلیل، خوب خبر ندارید از نهایت تلاش آریا.ا.صلاحی برای پرداخت داستان، بنابراین می تونید انتقاد به داستانش وارد کنید. ولی من اصرار شما رو درک نمی کنم.
خوب اینکه داستان اصلا اساطیری نیستو من نمی دونم به فال نیک بگیرم یا بد؛ از یه طرف امیدوار بودم بالاخره کسی آستین بالا بزنه و ترجیحا با مشورت با افرادی که خوب، به نحوی ایده ها و انسجام فکری مناسبی دارن، یک کار ارزشمند ارائه بده و از طرف دیگه هم نگران این مسئله بودم که چیز خوبی از توش در نیاد. ولی خوب متاسفانه این قضیه رو یه جورایی بد کرد که داستان مخلوطی بشه از یه سری موجودات اساطیری که توی متن پرسه می زنن و اصل داستان که کاملا متفاوت با اینه. البته بازم بگم من جلوتر داستان رو نخوندم!!! و برای همین قضاوتم بر مبنای خونده ها و نتیجه گیری های شخصی خودمه نه برپایه باد هوا!
درسته! اما بحث من قهرمان بودن یا شدنشون نیست! من جدا بودن و یا شدن از یک انسان رو در نظر دارم. درسته که هری پاتر از اول یه قهرمان نیست، اما از اول یه جادوگر که هست!! سوپرمن، اول،قهرمان نیست، اما فضایی هست! و دارن شان اول یه انسان کاملا عادی و در دسترسه، اما بعد یه خون اشام میشه و... . (حالا کلا بگذریم از اینکه من به شخصه اصلا شخصیتایی مثل سوپرمن، آشیل و اسفندیار شاهنامه رو قهرمان نمیدونم!! من هم اگه روئین تن بودم، و مثل سوپرمن حتی با اصابت گلوله به چشمم آسیب نمی دیدم، تبدیل به یه سوپرمن میشدم!!!)

:دی اولا که دارن شان بعدا خون آشام می شه و اول یه انسان کاملا عادیه!(ولی با پرداخت خاص، و ماجرای عنکبوت هاو...) و ما هم الآن یه فصلو خوندیم و فقط در مورد پرداخت اولیه حرف می زنیم و نمی خوایم پیش داوری هم بکنیم!! اینکه حالا دنی بعدا انسان می مونه یا نه رو لازم نیود فاش کنید، چون منظور من و دوستان پرداخت خاص شخصیت اوله نه prophecy اینکه بعدا قراره چی بشن! مثلا النا گیلبرت در خاطرات خون آشام کاملا عادیه اولش، بعدش خون آشام هم می شه ولی برای من که جلد اولم کامل نخوندم(!) – مثلا اینجا که ما یه فصل از دنی پرسیسو خوندیم- هیچی که نداشت، یه پرداخت خاص از النا داشت و اینم بگم دلیلی که من کتابو ادامه ندادم به خاطر این نبود که شخصیت سایه واری –بلکم نیم سایه واری- از النا دریافت کرده باشم!
خب به نظر شما اینا بزرگترین آثار ادبی جهانن... :) من دیگه کلاً حرفی ندارم...

سلام مجدد.
و اگه به نظر شما نیستن، دلیلی نداره که نباشن!! کافیه اسم این آثار رو در مرورگر اینترنتتون سرچ کرده و شاهد سیل فیلم ها، مقالات، نقدها، مصاحبه ها و... که شاهدی بر این ادعا هستن باشید. و البته بعیده که واقعا ندیده باشین؟؟؟ درحالی که برای مثال؛ کتابهای هری پاتر بعد از انجیل پرفروش ترین کتاب تاریخ بوده!!!!

خوب این کاملا روشنگر هست فکر کنم.
به هرحال، شاید تکرار نتیجه ای داشته باشه: هیچ یک از اعضای این فروم خصومتی با نویسنده و با شما ندارن و خوب تمام این بحث ها و مشکلات از رفتار های متقابل طرفین شکل گرفت؛ نه از چشم بسته بد گفتن از آریا.ا.صلاحی!
باتشکر
× چای داغی که دلم بود به دستت دادم
آنقدر سرد شدم از دهنت افتادم ×
× و زمینی که قسم خورد شکستم بدهد
و زمان چنبره زد کار به دستم بدهد... ×
نماد کاربر
اهریمن‌ ramonaQuimby
اهریمن‌

تاريخ عضويت: يکشنبه اردیبهشت 22, 92 11:37 am
 تشکر کرده: 433 دفعه
 تشکر دریافت کرده: 697 دفعه
آنلاين: 4d 22h 18m 15s

پستتوسط Shadow Shaman » دوشنبه تیر 3, 92 5:54 pm

اگرچه من خودم نویسنده نیستم و شاید نباید در این مورد نظری بدم، اما خب شدیداً معتقدم که: مهم مخاطبه! نویسنده، هنرمند، مجری یک برنامه تلویزیونی، یا طراح مانتو باید برای مخاطب بنویسن، طراحی یا اجرا کنن... نه برای خودشون!!!
ما دو نوع نوشته داریم (مثلا دو نوع ترانه)، اگه ترانه سرا ترانه ای رو واسه دل خودش میگه و داخل دفترچه یادداشتش مینویسه یا توی انجمن ترانه سراها واسه نقد میزاره، این فقط به خودش (درمورد اول) و یا به خودش و ترانه سراهای دیگه (درمورد دوم) مربوطه. سلیقه ی ترانه سرایانه، محتوای مورد پسند ترانه سراها و... مهم هستن.
اما همینکه اون ترانه سرا ترانه اش رو در قالب کتاب منتشر کرد یا به خواننده ای واسه اجرا واگذار کرد، یعنی دیگه فقط جنبه ی شخصی نداره!! حالا مردم (عموم) ازش انتظارای متفاوتی دارن. الان دیگه سلیقه ی مخاطبین مهمه!

خب این حرف به نظرم همون غلط مصطلحیه که آفت شده. اگه مهم مخاطبه که شما می تونی یه نظرسنجی بذاری که چی من بنویسم بهتره. بعد هر چی گفتن همونو بنویسی. نه برادر من. همینگوی دقیقا طبق هدف گذاری و مسبر انتخابی خودش می نوشت و اصلا تا ده ساتل واسه خودش می نوشت. بعد که کارش نشر شد یه سری مخاطب به خاطر قرب علاقه و اعتقادشون به همینگوی اومدن شدن مخاطبش. بل رو نئونازی ها تحریم کردن و به فناش دادن که عمده ی جمعیت یا همون مخاطب رو تشکیل می دادن ولی بازم تاپیرات جنگ رو نوشت. همین بل وقتی جریان سیال نوشت نصف مخاطباش پریدن بعد سر همون رمان نوبل گرفت. حالا شما بگو کدوم نویسنده ای تو شروع کارش میاد ببینه مخاطب چی دوست داره همونو بنویسه. پس اونوقت تعدد سبک و مکتب چی می شه. چند درصد مردم دنیا ادب ابزورد دوست دارن که بکت میاد ابزورد می نویسه یا کامو. ملوانا ی چرکوی اون موقع اقیانوس اطلس و مدیترانه چند درصدشون اهمیت می دادن به بنیان های علمی تخیلی. راجع به همین ملوانا کلی کار ع. ت نوشته شد. به طور حتم مخاطب غالب یه دسته ان. یعنی شما بری از تک تک مردم دنیا بپرسی چه سبک داستانی رو دوست داری به یه نتیجه ی واحد می رسی پس سایرینی که تو خط اون سبک کار نمی کنن باید ببوسن بذارن کنار. این همون موضوع "هنرمند متعلق به همه " هستش که اصلا هنرو زده کنار تو مملکت ما. یه حالت خوش خدمتی و کرنش بهش داده. اینه که موسیقی و ادبیات ژانری تو کشو.ر ما عملا محدود می شه به یه سری از بچه های با استعداد. شما پزشک دهکده رو به صد نفر بده بخونن. از عوام باشن. نود و نه نفرشون می گن مزخرف بود. اون یه نفرم واسه حفظ آبرو می گه خیلی خوب بود. حالا این یعنی کلا اکسپرسیونیستی ننویسیم. یا مثلا شما استاروارزو به یه جامعه ی آماری نشون بده بالای هشتاد درصد می گن این شیه کارتونه و مسخره ست و بچه گونه ست ولی خب درست نیست این نظر. لپ کلوم این که نویسنده واسه خودش می نویسه ( این واسه خودش به این معنی نیست که نگهش داره تنگ دل خودش به این معنیه که اختیار داره تو نوشتن و به نظرات خودش پایبنده ) بعد به دلیل یه سری تشابه علاقه و عقیده یه سری فن و هوادار پیدا می کنه. قضیه اینجوری نیست که مخاطبا باشن نویسنده بیاد براشون بنویسه. این تفکره لطمه زننده س به تمام بدنه ی هنر ما. عامل کند کننده ست.
من که خودمو در حد یک منتقد نمی دونم ولی فکر می کنم اگه انتقاد توهینی درش نباشه و باعث بشه که نویسنده نوشتن رو بذاره کنار، ایراد نه به منتقد و نه نویسنده و بلکه به اون افرادی وارد هست که اونقدر تشویق های توخالی و حمایت های رفاقتی به خورد نویسنده دادن که نویسنده گوشش و چشمش با یک «خوب نبود» صادقانه و البته نه صرفا«خوب نبود» که با یک عالمه داستان حسین کرد شبستری تعریف کردن راجع به اینکه خوب نبود آشنا نیست و نهال که همه نویسنده های تازه کار هستن، نهال سست و ضعیفیه که با یه فوت راهش رو کج می کنه و نویسندگی اش رو رها. اصلا قصد توهین ندارم و به هیچ وجه نمی خوام کاری که خودم ازش بدم میادو برای این دوستمون که شاید اینا رو بخونن اجرا کنم، یعنی نصیحت! فقط می خوام ایدئولوژی خودمو توضیح بدم و اینکه با وجود ناراحتی که در این مورد پیدا کردم، هنوز نظرم عوض نشده.

نه این که بخوایم راجع به سیستم درست نقد حرف بزنیم و حوصله ی خودمون سر ببریم ولی سیستم نقد حاکم فاجعه ست. یه سری افراد خاص به انتقاد درست پایبندن. اگه یکی فکر می کنه نوشته ش خوبه ولی بقیه فکر می کنن که بده بهتره خودشم بدونه که بد بوده نوشته ش به نظر من.
همین "مونا"ی آرمان سلاح‌ورزی یا "پاره پاره وجودم" بهزاد قدیمی. یا "مردن مرد زن مرده و سگ‌ها و شیر‌فروش‌ها". "خواب‌گرد" و "چهارفصل" مهدی بنواری. حتا داستان‌های پیرزنی شیرین سادات صفوی.

خیلی هم خوب مثال هایی هستن اینا. {* notworthy*} {* peacesign*} {* notworthy*} من می گم حتی کارای سطح پایین تر هم ما داریم که خیلی مناسب ترن واسه اتلاق کار ژانری شاخ بهشون. تو همین فروم. حتی اون فانتزی های اِسکولی هاناحیر رو من بهتر می بینم.
.... Everybody Lies
نماد کاربر
سردار اهریمن Shadow Shaman
سردار اهریمن

عکس ها: 0
تاريخ عضويت: شنبه آبان 6, 91 11:46 pm
 تشکر کرده: 1263 دفعه
 تشکر دریافت کرده: 1890 دفعه
آنلاين: 31d 4h 3m 29s

Re: دریافت فصل اوّل تا سوّم دنی پرسیس و میراث نفرین شده

پستتوسط pouriaparsa » پنج شنبه تیر 6, 92 3:40 pm

سلام دوستان. فصل سوم رو هم به همراه پاسخ آریا.ا.صلاحی گذاشتم/
نماد کاربر
تازه‌وارد pouriaparsa
تازه‌وارد

پستتوسط كایوتی » چهارشنبه آبان 1, 92 7:32 pm

Meh
خرابکاری‌های من در فنزین:
داستان مثلا!
- بهار (در حال کار)
- زمستان

لاشه داستان!
- سمرقند
- دیوار
نماد کاربر
مدیر كایوتی
مدیر

تاريخ عضويت: چهارشنبه اردیبهشت 29, 89 7:22 am
بانک: 0.10
 تشکر کرده: 472 دفعه
 تشکر دریافت کرده: 1219 دفعه
آنلاين: 29d 10h 6m 21s

پستتوسط !SiNa » چهارشنبه آبان 1, 92 7:48 pm

من نفهمیدم Meh یعنی چی :دی ولی الان من یه سوال برام پیش اومد، چرا این کتاب ، دو تا مبحث داره؟
بوق بوق !
---
و فکر میکردم به فردا ، آه
فردا_
حجم سفید لیز.
نماد کاربر
مدیر انجمن !SiNa
مدیر انجمن

عکس ها: 45
تاريخ عضويت: جمعه خرداد 28, 89 6:55 pm
بانک: 544,022.17
بیشترین امتیازات: 1
بیشترین امتیازات: 1
 تشکر کرده: 4170 دفعه
 تشکر دریافت کرده: 4345 دفعه
مدال ها: 1
نویسنده (1)
آنلاين: 49d 4h 44m
پستThis post was deleted by mazow on پنج شنبه آبان 1, 92 12:57 am.
دليل: بی ربط بود

پستتوسط eru » سه شنبه شهریور 25, 93 4:41 pm

تاپیک بسیار خوبی برای یاد گرفتن چگونگی نوشتن یه داستانه دی: البته خب من داستان رو اصلا نخوندم و فقط پستای بچه ها ارزش تاپیک رو می بره بالا به نظرم دی:

اینم به هم چنین. من در این مقطع هم چرت گفتم. ببخشید دی:
تصوير
نماد کاربر
وارلاک اعظم eru
وارلاک اعظم

تاريخ عضويت: پنج شنبه آبان 11, 91 12:23 pm
 تشکر کرده: 312 دفعه
 تشکر دریافت کرده: 343 دفعه
آنلاين: 7d 6h 4m 33s

قبلي

بازگشت به کتاب‌ها

چه کسي حاضر است ؟